Lam-rim ehk tee astmed

Lam-rim on tiibetibudistliku kirjanduse vorm, milles käsitletakse virgumistee astmeid loogilises ja põhjuslikkus järjekorras tee algusest kuni selle lõpuni. Iga aste toetab vundamendina sellele järgnevat astet, nõnda et vaimse tee teostamine muutub tasakaalukaks ja püsivaks. 

Lam-rim-kirjandusele pani üheteistkümnendal sajandil aluse india õpetaja Atīša, kes kirjutas Tiibeti kuninga palvel teose Virgumistee lamp. Neli sajandit hiljem avardas ja selgitas laama Tsongkhapa Atīša antud juhiseid, kuna inimesed ei mõistnud nende sügavamat sisu, teoses Lam-rim chen-mo ehk Suur tee astmete käsitlus. Õpetaja jagas oma mahuka teose kolme ossa.

Esimene osa käsitleb meie praeguse olukorra äratundmist: seda, kui oluline on mõista, kui hea karma meil on, et oleme sündinud inimesena, kellel on võimalik harjutada ja oma meelt muuta. Meele muutmine on võimalik aga tänu püsimatusele ja põhjuslikkusele, sest ükski seisund ei kesta igavesti, vaid ilmneb loodud põhjuste tõttu. Kuna ka meie elu on püsimatu ja me sureme täiesti kindlalt, tuleks teadvustada meid ootavat tulevikku, et see ei oleks meid ühel päeval selgest taevast tabav välk. Seejärel selgitab Tsongkhapa varjupaiga tähendust, misjärel käsitleb üksikasjalikult karmaseadust ning selgitab erinevatele tegudele järgnevaid tagajärgi. Siis vaatleb ta kannatuse erinevaid liike ning selgitab sõltuvusliku tekkimise kahtteist lüli.

Laama Tsongkhapa teose teine osa käsitleb kaastunnet ja bodhitšittat: kuidas seitsmeosalise põhjuse-tagajärje juhise ning enese teistega vahetamise harjutuste kaudu kõrvaldatakse isekus ning jõutakse kaastundeni. Seejärel selgitab ta bodhisattva tõotuste andmist ning kuue ületavuse: heldemeelsuse, eetilise distipliini, kannatlikkuse, tarmukuse, keskendumise ja tarkuse harjutamist.

Kolmandas osas annab Tsongkhapa juhised meelerahu ja analüüsiva vaatluse teostamist, võttes ükshaaval läbi eeltingimused, takistused, vastumürgid nende kõrvaldamiseks jne ning käsitledes tühjusfilosoofiat õpetades erinevaid filosoofilisi vaateid.

Siin on iga osa kohta õpetustekste:

Vabadused ja soodsad tingimused

Varjupaik

Kümme voorusetut tegu

Taassünd

Neli õilsat tõde

Loobumine

Bodhitšitta loomine

Bodhisattva juurtõotused

Bodhisattva teisesed tõotused

Meditatsioon

Kuidas lahti lasta

Iset otsides